Akşam Baş Ağrısı

Genel olarak, tüm insanlar hayatlarının bir noktasında bir kez de olsa akşam baş ağrısı yaşarlar. Akşam baş ağrısı şiddetinde göre insanın yaşam kalitesini etkiler. Ciddi sebep ve sonuçları olabilir . Şiddetli baş ağrıları olan çoğu insanın günlük ev işi yapmakta güçlük çektiği görülebilir. Akşam baş ağrısı; başın belirli kısımlarında gerçekleşen baskı ve rahatsız edici bir duruma denir. Baş ağrıları yavaş yavaş veya aniden ortaya çıkabilir ve saatler veya günler sürebilir. Yaklaşık olarak erkeklerin %5.4 ü kadınların da % 10’u 70’li yaşlarında şiddetli tekrarlayan veya inatçı Akşam baş ağrısı yaşar. 50 yaşından sonra ortaya çıkan Akşam baş ağrısı olağandışıdır .Ciddi araştırmalar yapılmasına gerek duyulabilir.

Akşam Baş Ağrısı Çeşitleri

Akşam Baş ağrısı 4 ana grup ve yüzden fazla alt gruba ayrılırlar. Sebebi başka hastalıklar olmayan baş ağrıları primer baş ağrılarıdır. Bu gruba migren , gerilim tipi baş ağrıları ve küme tipi baş ağrılarıdır. Sebebi bir hastalığa bağlı olan baş ağrıları ise sekonder baş ağrıları olarak adlandırılmaktadır.

Akşam Baş Ağrısı Nedenleri

Primer akşam baş ağrısı nedenleri bilinmemektedir. Sekonder baş ağrıların ise beyin damar hastalıkları , sinir sistemi hastalıkları , beyin tümörleri , göz hastalıkları , sinüzit gibi hastalıklar sırasında görülebilir

Akşam Baş Ağrısı Kimlerde Görülür

Akşamları baş ağrısı herkeste görülebilir . Ancak bazı özellikleri taşıyan kişilerin yaşadığı baş ağrıları kronikleşmeye kadar gidebilir. Bu kişiler kadınlar , yapısı hassas direnci düşük olanlar, üstünde sürekli stres ve baskı hissedenler , kahve, alkol gibi maddeleri sık tüketenler ve düzensiz uykuya sahip olan kişilerdir

Akşam Baş Ağrısı Şiddetli İse Oluşabilecek Sorunlar

Akşam baş ağrısı can sıkıcı ve durumdur ve hayatımızın her anını etkileyebilir. Baş ağrısının sürekli devam etmesi halinde kişide sinirlilik hali , depresyon hali , depresyon mutsuzluk ortaya çıkarabilir. Bunların sonucunda da aile , iş ve arkadaş ilişkileri zarar görebilir. Hatta iş yerinde ki çalışma veriminiz bile eskisinin çok altına düşebilir.

Baş Ağrısı Nasıl Geçer

Baş ağrısını evde kendi imkanlarımız ile geçirmek mümkündür. İlk dikkat etmemiz gereken olay uyku düzenidir. Çok ve az uyumak farketmeksizin ikisi de baş ağrısına sebep olabilir. Yeterli bir uyku ile baş ağrısına son verebiliriz. 2. Olarak vücudumuza aldığımız su miktarı yeterli seviyede olmalıdır. İçme suyu eksikliği, dehidrasyon olarak da adlandırılan ve baş ağrısına neden olabilen dehidrasyona yol açabilir. Özellikle yaz aylarında vücudumuz terleme ile çok fazla su atar.

Bunun sonucunda vücudumuz susuz kalır ve bu da baş ağrısına sebebiyet verebilir. 4 Devam eden bir baş ağrınız var ise bir duş iyi gelebilir. Ancak soğuk ve sıcak sudan kaçınmanız gereklidir. Ilık su ile aldığınız duş baş ağrınızı geçirebilir.5 Sürekli eve kapanıp kalmak baş ağrısına sebep olabilir. İhtiyacınız olan temiz havayı almalısınız ve hayatına egzersizleri dahil etmelisiniz. 5 Akşam baş ağrısı sırasında alkol ve sigara gibi maddelerden uzak durmalısınız. Bu maddeler baş ağrınızı daha kötü bir hale getirebilir. 6 Bitki çaylarının dinlendirici etkileri bulunmaktadır. Akşam baş ağrısı sırasında tüketeceğiniz bitki çayları dinlenmenize fayda sağlayarak baş ağrınızı geçirebilir.

Doktora ne zaman başvurulmalı

Akşamları baş ağrısı bazı durumda menenjit , felç , ensefalit ve Covid-19 gibi ölümle sonuçlanabilecek hastalıkların belirtisi olabilir. İlk defa ve ani akşam baş ağrısı yaşıyorsanız ve bu baş ağrısına kafa karışıklığı , konuşma ve anlamada zorluk, bayılma, yüksek ateş ( 39-40 dereceden fazla) , vücutta uyuşma , güçsüzlük, görmek bozukluğu , konuşma bozukluğu , yürümede dengesizlik , mide bulantısı gibi şikayetler de eşlik ediyorsa en yakın zamanda bir doktora başvurmalısınız.

Akşamları Baş Ağrısı İçin İyi gelen besinler


Beslenme uzmanları, ağrı kesicilerin ve ilaçların etkisiz kaldığı durumlarda yenebilecek yiyeceklerin baş ağrılarını gidermede çok etkili olduğuna dikkat çekiyorlar .Beslenme uzmanları baş ağrılarını geçirebilecek 9 faydalı besini şöyle sıralıyor.
Patates: Fırında pişirilen patates tüketilerek vücudun su dengesini ayarlayabiliriz.
Karpuz: Baş ağrıları yaz aylarında aşırı sıcaklar sebebi ile artabilir. Sıcaklar sonucu vücutta çok fazla su kaybı görülebilir. Bunu önüne geçmek için karpuz iyi bir besindir.

  • Patates: Fırında pişirilen patates tüketilerek vücudun su dengesini ayarlayabiliriz.
  • Karpuz: Baş ağrıları yaz aylarında aşırı sıcaklar sebebi ile artabilir. Sıcaklar sonucu vücutta çok fazla su kaybı görülebilir. Bunu önüne geçmek için karpuz iyi bir besindir.
  • Kahve: Aşırı alkol ve sigara kullanımı sonucunda genişleyen damarlar baş ağrısına sebebiyet verir. Damarları eski haline getirmek için kahve tüketmek işe yarayabilir.
  • Badem: Badem zengin bir magnezyum kaynağıdır. Magnezyum damarları rahatlatır ve baş ağrısının önüne geçebilir.
  • Tam Tahıllı Ekmek: Karbonhidrat eksikliği baş ağrısına sebep olabilir. Yeterli karbonhidrat için tam tahıllı ekmek tüketmek gereklidir.
  • Yoğurt: Menünüze eklediğiniz yağsız yoğurt baş ağrınıza iyi gelebilir.
  • Ispanak: Genelde tansiyon düşürmek için kullanılan ıspanak baş ağrısına da iyi gelebilmektedir. Doktorlar ıspanaktan daha çok faydalanabilmek için salatasının yapılmasını öneriyor.
  • Baharatlı yemekler: Kırmızı biber ve benzeri acı soslar, baş ağrısını diğer yiyeceklere göre daha çabuk giderir. Özellikle sinüzit sorunu olanlar baharatlı yiyecekler yerse hava yolları daha hızlı açılır.

Migren

Bir migren ilacı sınıfı triptandır. Bunlar arasında eltriptan (Relpax), naratriptan (Amerge), rizatriptan (Maxalt), sumatriptan (Imitrex), zomitriptan (Zomig) ve diğerleri bulunur. Bunları hap, hap veya burun spreyi olarak alabilirsiniz. Dihidroergotamin (DHE) adı verilen bir tür ergotamin de migrenleri tedavi edebilir. Sprey veya burun spreyi olarak alabilirsin. Migren atağının ilk belirtisinde aspirin ve diğer steroidal olmayan antiinflamatuvar ilaçları (NSAID’ler) almanız da yardımcı olabilir. NSAID ayrıca ibuprofen ve naproksen içerir. Dioksan ve kanama ajanları yeni migren tedavileridir. Mevcut tedaviler farklı sağlık sorunları nedeniyle yararlı veya güvenli değilse bu yöntemi kullanabilirsiniz. Lasmiditan (Reyvow) şu anda migren tedavisi için mevcuttur. Rimegepant (Nurtec) ve ubrogepant (Ubrelvy) migren tedavisi için onaylanmış mezelerdir.

Kümeleşmiş Ağrılar

Küme baş ağrıBasit ağrı kesicilerin bunda çok az etkisi vardır çünkü yeterince hızlı çalışmazlar. Bununla birlikte, doktorlar, yüksek dozda saf oksijeni solumanın stresi azaltabileceğini buldular. Burun içine giren lidokain gibi ağrı kesici ilaçlar bazı insanlara yardımcı olabilir. Almotriptan (Axert), eletriptan (Relpax), frovatriptan (Frova), naratriptan (Amerge) gibi triptanlar Rizatriptan (Maxalt) aşısı, sumatriptan (Alsuma, Imitrex, Onzetra Xsail, Sumavel DosePro, Zembrace SymTouch) ve zomitriptan (Zomig) de yardımcı olabilir. Yeni Akşam baş ağrısı semptomlarınız olduğunda, genellikle önce koruyucu ilaç alırsınız. Seçenekler, tansiyon ilacı verapamil (Verapamil) (Calan, Covera HS ve Verelan) veya prednizon gibi kısa süreli steroid kullanımını içerir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir